Orders, Decorations and Medals (21 September 2007)

Date of Auction: 21st September 2007

Sold for £1,500

Estimate: £1,600 - £2,000

The Second World War C.B.E. group of eight awarded to Brigadier J. J. M. Soutar, Royal Army Veterinary Corps, Director of Veterinary Services in India, 1940-44

The Most Excellent Order of the British Empire, C.B.E. (Military) Commander’s 2nd type neck badge, silver-gilt and enamel, lacking correct suspension ring and eyelet; 1914 Star, with clasp (Lieut., A.V.C.); British War and Victory Medals, M.I.D. oak leaf (Capt.); Defence and War Medals, unnamed; Khedive’s Sudan 1910-21, 2nd issue, 1 clasp, Garjak Nuer (Capt., R.A.V.C.), officially impressed naming; Egypt, Order of the Nile, badge, 63mm., silver, silver-gilt and enamel, replacement ring suspension, mounted court style for display, good very fine and better (8) £1600-2000

Footnote

Ex A. A. Upfill-Brown Collection, D.N.W. 4 December 1991, lot 213.

C.B.E. London Gazette 1 January 1943.

O.B.E. London Gazette 17 June 1921. ‘In recognition of valuable services rendered in connection with Military Operations against the Garjak Nuers, Sudan’.

M.I.D. London Gazette 17 February 1915, 5 January 1919, 17 June 1921.

Egypt, Order of the Nile, not confirmed.

John James McFarlane Soutar was born in Edinburgh on 23 January 1889. He was educated at the Royal Grammar School, Newcastle-upon-Tyne and the Royal Veterinary College, Edinburgh. He entered the Army Veterinary Corps as a Lieutenant in 1910 and was advanced to Captain in 1915, Major in 1925, Brevet Lieutenant-Colonel in 1934 and Colonel and Temporary Brigadier in 1940. Serving in the Great War, he was seconded to the Egyptian Army and was twice mentioned in despatches. Postwar he served in the Sudan campaign and the operations of Garjak Nuer, December 1919-April 1920, for which he was again mentioned in despatches and awarded the O.B.E. In total he served ten years with the Egyptian Army and Sudan Government and three years with the Iraqi Army. He was the Senior Instructor at the R.A.V. School, 1922-26; A.D.V.S. India, 1931-35 and Director of Veterinary Services in India, 1940-44. For his services during the Second World War he was awarded the C.B.E. Latterly living at St. Andrew’s, Fife; he died on 16 December 1956.