Orders, Decorations and Medals (19 & 20 March 2008)

Sorry, there are no images available for this lot

Date of Auction: 19th & 20th March 2008

Sold for £2,400

Estimate: £2,600 - £3,000

Group of medals and papers to the Paske family:

Three: Major-General W. Paske, Indian Army

Punjab 1848-49, no clasp (Ensign, 28th Bl. Native Infy.); India General Service 1854-95, 1 clasp, North West Frontier (Lieut., 3rd Punjab Infy.); Indian Mutiny 1857-59, no clasp (Captn., 28th Bengal N.I.), mounted as worn, some contact marks, very fine

A Great War D.S.O. group of seven awarded to Lieutenant-Colonel G. F. Paske, Oxfordshire and Buckinghamshire Light Infantry

Distinguished Service Order, G.V.R., complete with top bar; Queen’s South Africa 1899-1902, 2 clasps, Cape Colony, Orange Free State (Capt., Oxford L.I.); 1914-15 Star (Lt. Col., Oxf. & Bucks. L.I.); British War and Victory Medals, M.I.D oak leaf (Lt. Col.); Coronation 1902, silver; Coronation 1937, mounted court style as worn, very fine and better

National Service League Medal (Major A. G. Paske, September 1910) 18ct. gold, hallmarks for Birmingham 1910, 24mm., complete with ‘N.S.L. For Merit’ gold brooch bar, extremely fine (lot) £2600-3000

Footnote

Major-General William Paske

William Paske was born on 20 May 1828 and baptised in Madras. He was commissioned an Ensign in the Indian Army on 11 February 1845. He was promoted to Lieutenant in May 1852, Captain, in the Bengal Staff Corps in June 1857, Captain in the Army, July 1858, Major in February 1865, Lieutenant-Colonel in February 1871 and Colonel in February 1876. Paske retired with the rank of Colonel on 14 August 1876 and on 28 October 1876 was promoted to Major-General. In the 2nd Sikh War, he served with the 28th Bengal Native Infantry in the force under General Sir H. M. Wheeler against the forces of Ram Singh. During 1850-53 he served in the expedition against the Ranezais and other hill tribes on the N.W. Frontier. In the suppression of the Indian Mutiny he was employed in watching and pursuing mutineers and mutinous regiments in flight. He received the thanks of the Secretary of State for India, the Governor-General and Chief Commander of the Punjab, for his assistance in suppressing the mutiny in the wing of the 4th Native Infantry at Hooshyarporein 1858. Latterly living in Elgin Crescent, Kensington, he died on 29 February 1908. Sold with framed photograph of the recipient in uniform; commission documents (10) for the ranks of Ensign (2), Lieutenant (2), Captain (3), Major, Lieutenant-Colonel and Colonel; an ‘In Memoriam’ card for his wife Eliza, who died in May 1882, and some copied research.

Lieutenant-Colonel George Frederick Paske

D.S.O. London Gazette 4 June 1917. ‘Maj. and Hon. Lt-Col., Oxf. and Bucks. L.I., Spec. Res.’

M.I.D. London Gazette 4 January 1917; 15 May 1917; 5 July 1919.

George Frederick Paske, 3rd son of the above, was born on 30 April 1864 and baptised in Clapham Surrey. He was commissioned a Lieutenant in the Oxford Militia on 10 April 1886 and was promoted to Captain in March 1890. Appointed an Honorary Captain in the Army, 2 November 1900, with the Oxfordshire & Buckinghamshire Light Infantry; he served in the Boer War in the Orange Free State, February-May 1900. Promoted to Major in September 1906. During the Great War he served as Major and Honorary Colonel of the 3rd Battalion Ox. & Bucks. L.I., serving in Gallipoli and France as an Assistant Provost-Marshal. For his wartime services he was three times mentioned in despatches and awarded the D.S.O. Paske relinquished his commission whilst retaining his rank, on 16 September 1920. Lieutenant-Colonel Paske died on 6 January 1945. Sold with three M.I.D. certificates; photograph of the recipient in uniform and some copied research.

Major Arthur Goldingham Paske

Arthur Goldingham Paske, 2nd son of William Paske, and an elder brother of George Frederick above, was born on 2 October 1861 and baptised in Missouri, India. He was commissioned into the 3rd Middlesex Militia in February 1881, was a Lieutenant in the 3rd Battalion Royal Fusiliers in July 1881 and a Captain in the Reserve in December 1888. He was commissioned into the Royal Berkshire Regiment on 21 December 1889 and was promoted to Lieutenant in July 1892 and Captain in February 1900. He was latterly a Major in the Reserve of Officers and sometime Mayor of Aylesbury. Sold with a silver Cup, inscribed, ‘A. G. Paske, 2nd 1/4 Mile, Ealing, 1880’; a silver napkin ring, inscribed, ‘A. G. Paske, 1885’, and a framed document bearing the Armorial Bearings of Major Arthur Goldingham Paske; also with commission document appointing A. G. Paske as a 2nd Lieutenant in the 3rd Middlesex (Royal Westminster) Regiment, and Musketry Certificate, 1888.


Sold with a large quantity of items and papers relating to the Paske family, including the ‘Paske’ Family tree showing family members from the 16th Century, in metal protective case; the ‘Haselfoot’ Family tree (with whom the Paske family had connection) showing family members from the 16th Century, in metal protective case; Grant of Arms to Theophilus Paske-Haselfoot, with seal in metal case, all contained in damaged leather case of issue; belts (2); wooden shield of Clare College Cambridge; hat plumes in card case; Swagger Stick commemorating the Coronation of 1937.