Orders, Decorations, Medals and Militaria (18 & 19 September 2014)

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 18th & 19th September 2014

Sold for £2,100

Estimate: £1,200 - £1,500

The unusual Great War C.B.E. and foreign order group of four awarded to Instructor Captain G. V. Rayment, Royal Navy

The Most Excellent Order of the British Empire, C.B.E. (Military) Commander’s 1st type neck badge, silver-gilt and enamel, in Garrard, London case of issue; British War Medal 1914-20 (Inst. Commr. G. V. Rayment, R.N.); China, Republic, Order of the Striped Tiger, 4th Class breast badge, 70mm., silver-gilt and enamel, three stars above centre, unmarked, enamel damage to centre and one ray, these two mounted as worn; Japan, Order of the Sacred Treasure, 3rd Class neck badge, silver, silver-gilt and enamel, complete with neck cravat and fitments, in lacquer case of issue, complete with cord with tassels, very fine and better (4) £1200-1500

Footnote

Ex D.N.W. 25 June 2008.

C.B.E.
London Gazette 12 February 1919.

Thailand, Order of the White Elephant, 3rd Class
London Gazette 17 January 1919.

China, Order of the Striped Tiger, 4th Class
London Gazette 17 January 1919.

Japan, Order of the Sacred Treasure, 3rd Class
London Gazette 8 March 1920.

Guy Varley Rayment was born on 27 January 1878. He was educated at the Royal Naval School and Trinity College Cambridge where he obtained a B.A. He was gazetted a Naval Instructor on 7 June 1901. His first posting was on the armoured cruiser
Cressy on the China Station, June 1901-November 1904, followed by service on the Glory and Sutlej, to November 1905. Posted to Japan in December 1905 and learning Japanese, he was passed an Interpreter in March 1907. Based at Pembroke he was posted as Instructor in Japanese and Interpreter during a visit of a Japanese ship to the Chatham base, June-August 1907. He then served on the staffs of the Royal Naval Colleges at Greenwich and Dartmouth, training junior officers in Japanese who were destined for the China Station. With the onset of war he was posted to the Admiralty Intelligence Division as an Interpreter of Japanese. For his wartime services as Instructor Commander he was granted honours from the British, Thai, Chinese and Japanese governments. Post-war, his services as Interpreter were formally appreciated as a member of Naval Staff attending the Washington Naval Conference of 1922. He was employed as Fleet Education Officer on the Staff of the C-in-C Mediterranean, 1927-31 and was Dean and Professor of Navigation at the Royal Naval College, Greenwich, 1931-33. Placed on the Retired List in 1933, he latterly lived at Daisy Lodge, North Holmwood, Surrey and died on 10 August 1951. Sold with copied service paper, obituary and gazette extracts.