Orders, Decorations, Medals and Militaria (1 & 2 March 2017)

Image 1

  • Image 2

Click Image to Zoom

Date of Auction: 1st & 2nd March 2017

Sold for £2,400

Estimate: £2,000 - £2,600

A Great War C.M.G., D.S.O. group of ten awarded to Colonel Sir Edward Grogan, Bt., The Rifle Brigade.

The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George, C.M.G., Companion’s neck badge, silver-gilt and enamel; Distinguished Service Order, G.V.R., complete with top suspension brooch; Queen’s South Africa 1899-1902, 5 clasps, Cape Colony, Tugela Heights, Relief of Ladysmith, Transvaal, Laing’s Nek (Capt. Sir E. I. B. Grogan, Bt. Rifle Bde.); 1914-15 Star (Major Sir E. I. B. Grogan. Bt. Rif. Brig.); British War and Victory Medals (Col. Sir E. I. B. Grogan. Bt.); Coronation 1911; French Croix de Guerre 1914-1918; Greece, Kingdom, Order of the Redeemer, 3rd class neck badge, silver-gilt and enamels; Turkey, Liyakat Medal, silver, fitted with replacement straight suspension, some light chipping to wreaths of D.S.O., otherwise generally good very fine (10 £2000-2600

Footnote

C.M.G. London Gazette 14 January 1920: ‘For services in connection with Military Operations in Siberia.’

D.S.O. London Gazette 1 January 1917.

Greek Order of the Redeemer London Gazette 10 October 1918.

Edward Ion Beresford Grogan was born on 29 November 1873, only son of the 1st Baronet. He was educated at Winchester, succeeded his father as 2nd Baronet in 1891, and was gazetted into the Rifle Brigade on 19 July 1893. He served in the South African War with the 1st Battalion, was mentioned in despatches and received the Queen’s Medal with five clasps. From 1904, after passing through the Staff College, he was employed until September 1906 as Staff Captain at the War Office, after which he was posted for duty with the Macedonian Gendarmarie until September 1908 (Liyakat or ‘Loyalty’ Medal).

From March 1911 until September 1914, he was Military Attaché in South America. On his return to England he did duty at the War Office until December 1914, and was then appointed G.S.O. 3 to the 28th Division, and from 12 July to 5 November commanded the 1st Battalion. On the 28th Division leaving France for Salonika he returned to them, and was for a month liaison officer to the Salonika Army. On 25 December 1915 he was G.S.O. 3 to 12th Army Corps, Mediterranean Expeditionary Force, and in April 1916 he was briefly in command of the 7th Battalion, Oxf. & Bucks. Light Infantry. In June 1916 was appointed G.S.O. 1 to the 27th Division, Egyptian Expeditionary Force. In May 1917 he was posted as G.S.O. 1 to G.H.Q., British Forces in Salonika, and in October 1918 in the same capacity to the British Military Mission to Siberia, and was later employed with the Turkish Peace Delegation. He was mentioned in despatches three times during the course of the war and was awarded the C.M.G. in 1920. He died at his residence, Shropham Hall, Attleborough, Norfolk, after a long illness, on 11 July 1927, aged 53 years.