Orders, Decorations, Medals and Militaria (18 & 19 July 2018)

Date of Auction: 18th & 19th July 2018

Unsold

Estimate: £3,600 - £4,400

An inter-War C.B., C.B.E. group of seven awarded to Colonel C. H. K. Chauncy, Indian Army, who was three times Mentioned in Despatches for his services during the Great War in Mesopotamia and Egypt

The Most Honourable Order of the Bath, C.B. (Military) Companion’s neck badge, silver-gilt and enamel, with neck riband, in Garrard, London, case of issue; The Most Excellent Order of the British Empire, C.B.E. (Military) Commander’s 1st type neck badge, silver-gilt and enamel, small ring on top of crown suspension slightly bent, with neck riband, in Garrard, London, case of issue; 1914-15 Star (Maj. C. H. K. Chauncy. 124/Infy.); British War Medal 1914-20 (Lt. Col. C. H. K. Chanucy,) minor official correction to last two letters of surname; Victory Medal 1914-19, with M.I.D. oak leaves (Bt. Lt. Col. C. H. K. Chauncy.); India General Service 1908-35, 2 clasps, Mahsud 1919-20, Waziristan 1919-21 (Lt-Col. C. H. K. Chouncy [sic], 2-127 Baluchis.); Russia, Empire, Order of St. Stanislas, Military Division, Third Class breast badge, by Dimitri Osipov, St. Petersburg, with crossed swords, 40mm, gold (56 zolotniki) and enamel, with maker’s mark on reverse and 1908-17 kokoshnik marks on tips of swords, mounted court-style as worn, generally nearly extremely fine (7) £3600-4400

Footnote

C.B. London Gazette 2 January 1928

C.B.E. London Gazette 1 January 1923.

Russian Order of St. Stanislas London Gazette 15 May 1917.

Charles Henry Kemble Chauncy was born on 21 December 1873, and was commissioned Second Lieutenant in the Wiltshire Regiment on 7 December 1895. Promoted Lieutenant on 20 March 1897, he transferred to the Indian Army on 13 August 1898, and was posted to the 124th Duchess of Connaught’s Own Baluchistan Infantry. Promoted Captain on 7 November 1904, and Major on 7 December 1913, he served with the 124th Baluchistan Infantry during the Great War in Mesopotamia and Egypt; was three times Mentioned in Despatches (London Gazettes 19 October 1916, 15 August 1917, and 5 June 1919); and was promoted brevet Lieutenant-Colonel. Appointed Commandant of the 2nd Battalion, 127th Queen Mary’s Own Baluch Light Infantry on 16 February 1918, he served with them in the Derajat Sector during the operations in Waziristan, October 1919 to December 1921, and for his services was created a Commander of the Order of the British Empire in the 1923 New Year’s Honours List. Promoted Colonel, his final appointment was as Deputy Director, Movements and Quartering, Army HQ India, and he was additionally created a Companion of the Order of the Bath in the 1928 New Year’s Honours List. Transferring to the Retired List, he died in India on 19 September 1945.