Orders, Decorations, Medals and Militaria (17 & 18 July 2019)

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 17th & 18th July 2019

Sold for £1,200

Estimate: £700 - £900

A scarce ‘South Persia’ O.B.E., Kaisar-I-Hind group of six awarded to Lieutenant-Colonel J. N. Taylor [C.I.E.], Royal Engineers and India Public Works Department, who commanded the Royal Engineers as part of the Bushire Field Force, South Persia, February 1918 - June 1919. He also served as Chief Engineer for Assam

The Most Excellent Order of the British Empire, O.B.E. (Military) Officer’s 1st type breast badge, silver-gilt, hallmarks for London 1934 [sic]; Kaisar-I-Hind, E.VII.R., 2nd class, silver, hallmarks for London, date mark illegible, complete with brooch bar; India General Service 1854-95, 1 clasp, Samana 1891 (Mr. J. N. Taylor Asstt. Engr. P. W. Deptt.); British War and Victory Medals, M.I.D. Oak Leaves (Lt. Col. J. N. Taylor.) VM officially renamed; General Service 1918-62, 1 clasp, S. Persia (Lt. Col. J. N. Taylor.) generally good very fine (6) £700-£900

Footnote

C.I.E. London Gazette 1 January 1916.

O.B.E. London Gazette 3 February 1920 (South Persia).

John Norman Taylor was born in County Kerry, Ireland in 1869. He joined the India Public Works Department in July 1899, and initially served as an Assistant Engineer (awarded the Kaiser-I-Hind 1 January 1901). Primarily working in the Punjab, Taylor advanced to Executive Engineer in October 1905, and served as under-secretary to the government, Irrigation Branch, from April 1910.

Taylor advanced to Superintending Engineer in April 1913, and was engaged on military service during the Great War as a Lieutenant (Acting Major) with the Royal Engineers in the French theatre of war from February 1917 (M.I.D.). He continued to serve as a Lieutenant-Colonel, and Officer Commanding the Royal Engineers, Bushire Field Force, South Persia February 1918 - June 1919 (O.B.E.). Taylor returned to civil employment as Officiating Chief Engineer for Assam, and secretary to the government from February 1920. He was appointed Chief Engineer in November 1922, and retired two years later. Taylor died in January 1945, and is buried in Deansgrange Cemetery, Dublin.