Orders, Decorations, Medals and Militaria (17 & 18 July 2019)

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 17th & 18th July 2019

Sold for £1,900

Estimate: £2,000 - £2,400

A scarce inter-War 1937 ‘Waziristan’ D.S.O. group of eight awarded to Brigadier T. H. Angus, 3rd (Rattray’s Sikhs) Battalion, 11th Sikh Regiment, Indian Army, who subsequently commanded the 51st Indian Infantry Brigade in Burma during the Second World War, and was twice Mentioned in Despatches

Distinguished Service Order, G.VI.R., silver-gilt and enamel, with integral top riband bar; British War Medal 1914-20 (Lt. T. H. Angus.); India General Service 1936-39, 1 clasp, North West Frontier 1936-37 (Maj. T. H. Angus); 1939-45 Star; Africa Star; Burma Star; War Medal 1939-45, with M.I.D. oak leaf; India Service Medal 1939-45, mounted court-style as worn, good very fine (8) £2,000-£2,400

Footnote

D.S.O. London Gazette 16 August 1938:
‘For distinguished service rendered in the field in connection with the operations in Waziristan during the period 16th September to 15th December 1937.’


Tom Hardy Angus was born on 22 May 1899, and was commissioned Second Lieutenant, Unattached List, from the Royal Military College, Sandhurst, on 24 April 1918. He was appointed to the Indian Army on 23 October 1918, and served with the 3rd Battalion (Rattray’s Sikhs), 11th Sikh Regiment during operations in Waziristan and on the North West Frontier 1936-37, for which service he was awarded the D.S.O.

Advanced Brevet Lieutenant-Colonel on 1 July 1939, he served during the Second World War as an Instructor of the Staff College, Quetta, from April 1940 to April 1942, before being appointed Commanding Officer of the 51st Indian Infantry Brigade in Burma on 7 April 1942, with the rank of acting Brigadier. He relinquished his command on 11 November 1944, and was appointed Deputy Director of Military Training, Army Headquarters, India. For his services during the Second World War he was twice Mentioned in Despatches (London Gazettes 25 October 1940 and 5 April 1945). He retired on 30 June 1948, and was granted the honorary rank of Brigadier. He died on 20 February 1984.