Orders, Decorations, Medals and Militaria (17 & 18 July 2019)

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 17th & 18th July 2019

Sold for £3,000

Estimate: £1,600 - £2,000

A Second War C.I.E., inter-War O.B.E., ‘Afghanistan N.W.F. 1919’ M.C. group of nine awarded to Lieutenant-Colonel C. W. L. Harvey, 1st Gurkha Rifles, late Hampshire Regiment and subsequently Indian Political Service

The Order of the Indian Empire, C.I.E., 3rd type neck badge, gold and enamels; The Order of the British Empire, O.B.E. (Civil) 2nd type; Military Cross, G.V.R., the reverse inscribed ‘Capt. C. W. L. Harvey 2/1 G.R.’; British War Medal (Capt. C. W. L. Harvey.); Victory Medal (Lieut. C. W. L. Harvey); Territorial Force War Medal (Lieut. C. W. L. Harvey. Hamps. R.); India General Service 1908-35, 3 clasps, Afghanistan N.W.F. 1919, Waziristan 1919-21, Waziristan 1921-24 (Capt. C. W. L. Harvey, 2-1 Grks.) with M.I.D. oak leaf; Jubilee 1935; Coronation 1937, the last eight court mounted as worn, nearly extremely fine (9) £1,600-£2,000

Footnote

C.I.E. London Gazette 14 June 1945: ‘Resident, Kolhapur and Deccan States’.

O.B.E. (Civil) London Gazette 1 January 1938: ‘Secretary to the States of Western India’.

M.C. London Gazette 15 January 1920:
‘At Dakka on 3rd July 1919, after three unsuccessful attempts had been made to assault Twin Peaks, he led two weak platoons against the near peak successfully, and then on the other, inflicting many casualties on the enemy, who retreated. He showed gallant and able leadership.’


M.I.D. London Gazette 12 June 1923 (Waziristan).

Cecil Walter Lewery Harvey was born on 27 October 1897, and was educated at Marlborough College. He enlisted into the Hampshire Regiment on 3 August 1914 and was commissioned in November 1914. He served with the regiment in France before transferring to the Indian Army, 2/1st Gurkhas, in 1918. After service in Afghanistan and Waziristan 1919-24, he joined the Indian Political Service after retiring from the Indian Army in April 1924. His subsequent appointments included Under-Secretary, Political Department, 1929-30; President Manipur State Durbar, 1931-32; Political Agent, Western Kathiawar, 1934-36; Prime Minister, Alwar State, 1938-41; Political Agent, Malwa, 1942; Political Agent, Bhopal, 1943-44; Resident at Kolhapur, 1945-46; and Resident Eastern States, 1947. He died on 12 April 1958.