A Collection of Awards for the Indian Mutiny 1857-59

Date of Auction: 1st March 2017

Sold for £2,000

Estimate: £2,000 - £2,400

Three: Lieutenant-Colonel F. W. Knight, Divisional Paymaster, Abyssinian Field Force, late 1st European Fusiliers and 1st Belooch Battalion

Punjab 1848-49, 2 clasps, Mooltan, Goojerat (2nd Lieut. Fredk. Wm. Knight, 1st Eur. Fusiliers); Indian Mutiny 1857-59, 1 clasp, Delhi (Lieut. F.W. Knight, 1st Belooch Batn.); Abyssinia 1867 (Major F. W. Knight Paymaster 2nd Division) mounted for wear on a Hunt & Roskell triple brooch bar, with gold retaining pin, Abyssinia Medal mounted first, light contact marks, therefore very fine or better (3) £2000-2400

Footnote

Provenance: DNW, December 2005.

Frederic William Knight was born in 1829, the son of the Reverend William Knight. He was educated at Dr. Lyon’s School, Sherborne and the Reverend J. Allen’s School, Thuinster. He joined the Indian Army on the Bombay Establishment in April 1847.

After postings to the 1st and 8th Regiments of Native Infantry, Knight was permitted to exchange to the 1st European Regiment in March 1848, and served with the Bombay Column of the Army of the Punjab in 1848-49. He was present at the siege and surrender of Mooltan, the battle of Goojerat, and pursuit and surrender of the Sikh Army.

Promoted to Lieutenant in June 1852, Knight was appointed Acting Interpreter to the 16th N.I. in September 1856, and as second-in-command to the 1st Belooch Battalion in February 1857. He served with this battalion at the siege, assault and capture of Delhi, at the action fought near Gungeeree on 14 December 1857, the passage of the Ganges at Dinapore, and subsequent operations on the bank of the Ganges until 15 February 1858.

Appointed to the Bombay Staff Corps in May 1861, Knight was promoted to Captain in April 1862, and to Major in April 1867. He served as Paymaster to the 2nd Division of the Abyssinian Expeditionary Force at Zoola and Senafi, being employed on field service from 19 January to 10 June 1868. He was subsequently Paymaster, Poona Division, from July 1868, and Presidency Paymaster at Bombay from June 1871. He went on Furlough to Europe on sick certificate from August 1871 and did not return to India.

Lieutenant-Colonel Knight retired in December 1871, and died at Upper Norwood in August 1902.