A Collection of Awards to the Worcestershire Regiment formed by Group Captain J. E. Barker

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 27th September 2017

Sold for £1,200

Estimate: £400 - £500

Four: Major J. P. L. Stoney, 2nd Battalion, Worcestershire Regiment, severely wounded on the Aisne in September 1914 resulting in the amputation of his right leg

Queen’s South Africa 1899-1902, 4 clasps, Cape Colony, Orange Free State, South Africa 1901, South Africa 1902 (Lieut: J. P. L. Stoney. Worc: R.) official correction to third initial; 1914 Star, with clasp (Capt: J. P. L. Stoney. Worc: R.); British War and Victory Medals (Capt. J. P. L. Stoney.) mounted as worn, very fine or better (4) £400-500

Footnote

Johnstone Percy Lipyeatt Stoney was born on 27 April 1881, at Cloughjordan, King’s County, Ireland. He was appointed a 2nd Lieutenant in the 4th (Militia) Battalion, East Surrey Regiment, on 18 January 1901, until, as a University candidate applicant, he was appointed 2nd Lieutenant with the 2nd Battalion, Worcestershire Regiment, on 4 May 1901. He served in South Africa, in the operations in Orange River Colony, from September 1901 until April 1902. He was originally issued with the Queen’s Medal with 2 clasps and the King’s Medal with 2 clasps, but a note on the roll states that the King’s Medal ‘was issued in error as this officer had less than 18 months service in S.A.’ The roll further notes that Stoney was advised that no recovery action was necessary on his part. The addition of the extra two clasps to his Queen’s Medal was finally recognised in his War Services entry in the Quarterly Army List in 1920.

Following service in South Africa, Stoney served with the regiment in Ceylon, 1905-07, and then in India until March 1913. Captain Stoney joined his battalion in France on 5 September 1914, taking part in the battle of the Marne. He was wounded shortly afterwards during the battle of the Aisne on 15 September 1915, by a gunshot to his right leg. After making satisfactory progress in No. 4 General Hospital at Versailles, it eventually became necessary to amputate his right leg, as reported in the casualty report of 6 January 1915. He was promoted to Major on 18 January 1916, supernumerary to establishment, and is thereafter recorded as being on half-pay on the Active List. He died at his ancestral home, Emell Castle, Cloughjordan, on 15 March 1958, aged 76.

Sold with comprehensive research, including several copied group photographs and news cuttings.