A Collection of Medals for the Russian Intervention 1918-20

Image 1

Click Image to Zoom

Date of Auction: 27th February 2019

Sold for £480

Estimate: £240 - £280

Nine: Captain J. H. Brown, Royal Army Service Corps, who served during the Russian Intervention of 1919, and was awarded the Russian Medal of Zeal

British War and Victory Medals (M-35532 A. Sjt. J. H. Brown. A.S.C.); 1939-45 Star; Africa Star; France and Germany Star; Defence and War Medals 1939-45, the Second War awards all privately engraved ‘146958. Capt. J. H. Brown. R.A.S.C.’; Army L.S. & G.C., G.V.R., 3rd issue, Regular Army (T/14972 C.Q.M. Sjt. J. H. Brown. R.A.S.C.); Russia, Empire, Medal for Zeal, Nicholas II, silver (M-35532Pte. J. H. Brown. A.S.C.) traces of lacquer, the Great War awards fine, the rest good very fine or better (9) £240-£280

Footnote

John Henry Brown was born in Kingston, Surrey, on 7 October 1899 and attested for the Army Service Corps as a Boy Soldier at Kingston-upon-Thames on 28 August 1914, aged 14. He served overseas British Military Mission to Denikin’s White Russian Forces in South Russia from May 1919 to June 1920, being awarded the Russian Medal for Zeal on the St. Stanislaus riband, whilst holding the rank of Acting Sergeant (War Office Confidential List of 16 July 1921 confirms).

Posted to 780 Motor Transport Company, Royal Army Service Corps, on 24 June 1920, Brown served in Constantinople during the Chanak Affair, before seeing further service with the Army of Occupation on the Rhine. Advanced Regimental Sergeant Major on 1 April 1936, he served with 7th Company, R.A.S.C., as part of the British Expeditionary Force, before being evacuated from Dunkirk in June 1940, and was subsequently posted to the 43rd Divisional Ammunition Park, South East Coast of England on 4 July 1940.

Brown was commissioned Lieutenant (Mechanist Officer) in the Royal Army Service Corps on 3 September 1940, and saw further service during the Second World War in the Middle East with No. 7 Motor Transport Sub Depot and as an Instructor at the Middle East Training School from 1 October 1940 to 20 June 1944, being promoted War Substantive Captain on 3 September 1943. He transferred to the Reserve List on 27 November 1945 with the rank of Captain, and relinquished his commission, having attained the age limit, on 7 October 1954.